مته گازور چیست؟ به یک نمونه مته چوب با شکلی خاص مته گازور گفته می ‌شود و این محصول کاربردی، مانند بیشتر مته‌ها از یک میله فلزی که در سه نظام دریل قرار دارد و یک کله گلی یا سر آج‌دار پهن و گرد تشکیل شده است. به خاطر طراحی مناسب و استاندارد و داشتن لبه‌های تیز و نرم، نحوه استفاده از مته گازور بسیار راحت است. هر نجار و چوب کار برای ایجاد سوراخ‌های سطحی بزرگ و گرد کنترل شده روی انواع پانل و ورق چوبی، در انتخاب اول از مته گازور استفاده می‌کند تا سوراخ‌های کاملا تمیز و دقیق ایجاد کند.

کاربرد مته گازور

کاربرد مته گازور

پس از دانستن اینکه مته گازور چیست؟ نوبت به بررسی کاربرد‌های این محصول می‌رسد؛ در حالت کلی مته گازور برای هر موقعیتی در ساخت وسایل چوبی و صنعت نجاری کاربرد دارد. برای این‌ کار یک سوراخ توخالی کنترل شده و کاملا دقیق و تمیز با ته بسته نیاز است و انتهای بسته‌ی سوراخ به این معنا است که میزان نفوذ و عمق سوراخ با توجه به نیاز کاربر تنظیم و ایجاد شود، به‌طوری که مصرف کننده خودش تعیین می کند که حفره چه میزان عمیق باشد و مته از طرف دیگر سطح، قطعه کار بیرون بزند یا نزند.

نحوه استفاده از مته گازور به این صورت است که باید با دریل معمولی کار کند؛ اما مناسب‌ترین سیستم برای آن دریل ستونی کارگاهی است. زیرا ثبات چرخش و پیشروی دریل ستونی و نفوذ کنترل شده آن در قطعه سبب می‌شود تا سوراخکاری با مته گازور به سادگی و به بهترین شکل صورت بگیرد. بنابراین مته گازور یک گزینه ایده‌آل برای ساخت سوراخ‌های پخ خورده با لبه تمیز و صاف شده است؛ زیرا حفره‌های ته بسته گرد و تمیز در اکثر کارهای نجاری و چوبی کاربرد دارد. برخی از مهم‌ترین کاربرد‌های مته گازور عبارتند از:

  • ایجاد سوراخ جای لولا در کابینت‌ها
  • ایجاد سوراخ گرد در سطح چوب به منظور نگه‌داری پایه‌ها و چارچوب یک قطعه
  • طراحی حفره‌های زیبایی و نقش و نگار گِرد در مبلمان، میز و…
  • ایجاد سوراخ‌های ته بسته برای نصب قطعات پنهان شده و مخفی در وسایل چوبی
  • باز کردن سوراخ برای جای قفل در کشو و لوازم چوبی
  • ایجاد سوراخ برای فیت کردن و فرو کردن آهنربا، پلاستیک، فلز و… در قطعات چوبی
  • در آوردن پلاگ و کام برای پنهان کردن پیچ و میخ در وسایل چوبی
  • ایجاد سوراخ برای اتصال وسایلی همچون اسباب بازی، لوازم مونتاژی
  • گشاد کردن، صاف کردن و تمیز کردن سوراخ‌های از پیش دریل کاری شده

انواع مته گازور

انواع مته گازور

مته گازور چیست و چه انواعی دارد؟ در پاسخ باید گفت؛ این محصول در حالت کلی انواع خاصی ندارد و در حقیقت تفاوت این محصول در شکل سر این مته‌ها است. مته گازور در نمونه کلاسیک خود شبیه به 2 تیغه و اسکنه تیز و متصل به‌ هم بوده که بر روی یک توپ فولادی توپر و یکپارچه و یا دارای دو قسمت جداگانه ساخته می‌شود. این طراحی نوک تیز از اولین روز تولید این محصول تا به امروز حفظ شده و همه‌ی مته‌های گازور تا حدودی شبیه به هم هستند. در حالت کلی مته گازور بر اساس طراحی سر مته در دو مدل تولید می‌شود که به شرح زیر هستند:

مته گازور تخت

مته گازور صاف یا تخت متشکل از 2 تیغه آج‌دار و تیز است و در مرکز بدون لبه بیرونی و به‌صورت صاف تولید می‌شود. نمونه این نوع محصول در فروشگاه ابزار باما را میتوانید در این صفحه “مته گازور ولف” مشاهده کنید.

مته گازور لبه‌دار

مته‌های گازور لبه‌دار نمونه‌‌ی دیگری از این محصول است که از 2 تیغه‌ ی آج‌دار با لبه‌های بیرونی ساخته شده و این لبه‌ها باعث تسهیل هر چه بهتر براده‌برداری از سطح چوب می‌شوند‌. مته گازور 35 لبه دار ولف یکی از این مته هاست. شما میتوانید برای استعلام قیمت و خرید با شماره های زیر در تماس باشید.

09926282123 📞       02166172800

سایزبندی مته گازور

سایزبندی مته گازور

یکی از فاکتور‌های مهم در هنگام خرید مته گازور، سایزبندی آن است و این محصول در سایز‌های بسیار کوچک تا بسیار بزرگ تولید و در بازار موجود است. سایزهای مته گازور بر اساس قطر و پهنای کلگی گرد آن مشخص می‌شود و این ابزار کاربردی در سایز 9 میلی متر به بالاتر تولید و عرضه می‌شود. البته بعضی از برندها مته گازور را تا سایز 100 میلی متر نیز تولید می‌کنند.

تفاوت مته گازور و مته گردبر

عنوان

مته گازور

مته گردبر

مناسب برای

دریل ستونی

دریل برقی یا ستونی با قدرت بالا

دقت برشکاری

دقت بالا، بدون پرتی و کاملا تمیز

دقت متوسط، پرتی و براده نسبتا زیاد

سرعت پیشروی

متوسط و کم

متوسط

 

کاربردها

ایجاد سوراخ‌های گرد ولی ته بسته و سطحی

ایجاد سوراخ‌های سطحی (در حد نمونه برداری)

سرعت کاری دریل

سرعت چرخش متوسط

سرعت چرخش بالا

 

 کاربری

کارگاه نجاری، کابینت سازی، ساخت مبلمان و اثاثیه چوبی و…

کاربران ماهر و مجرب نجاری، نمونه برداری و…

مناسب بودن برای چوب و مواد دیگر

مناسب برای برش چوب‌های نرم و سخت، حساس، روکش‌دار، MDF و …

قابل استفاده برای چوب‌های سخت، ساده و غیر حساس و ترجیحا غیر پلاستیک، PVC

جمع بندی

از آنجایی که نحوه استفاده از مته گازور بسیار ساده است، این محصول در بعضی از کارها و موقعیت‌ها عصای دست نجاران، نصابان و سازندگان قطعات چوبی است. همچنین برای کار با مته گازور شما به نقشه قبلی سوراخ‌کاری و سایز مناسب این مته‌ها نیاز دارید و این ابزار در دو نوع لبه‌دار و تخت و در سایزبندی 9 میلی‌متر به بالاتر تولید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *