مته خزینه چیست؟

مته خزینه ابزاری است که در صنعت چوب و فلزکاری به منظور ایجاد فرورفتگی‌های مخروطی یا استوانه‌ای در سطح قطعه کار استفاده می‌شود. این فرورفتگی‌ها معمولاً برای نصب پیچ‌ها و مهره‌ها به‌کار می‌روند، به‌طوری‌که سر پیچ یا مهره به صورت هم‌سطح یا زیر سطح قطعه کار قرار گیرد. وقتی یک سوراخ را خزینه میکنید سر پیج کاملا روی آن مینشیند و تمام سطوح آن با مقدار یکسانی به چوب می چسبد. مته خزینه با توجه به پیچ‌ مد نظر، جنس سطح های مورد نظر جهت سوراخ کاری و نوع پروژه کاری انتخاب می‌شود. برای انتخاب مته خزینه باید به سایز مته و مقدار و عمق سوراخ مورد نظر توجه کرد.

ویژگی‌های اصلی مته خزینه عبارتند از:

شکل مخروطی یا استوانه‌ای: نوک مته خزینه معمولاً به شکل مخروطی یا استوانه‌ای است که به ایجاد فرورفتگی‌های دقیق و تمیز کمک می‌کند.
اندازه‌های متنوع: مته‌های خزینه در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند تا با انواع مختلف پیچ‌ها و مهره‌ها سازگار باشند.
کاربرد در مواد مختلف: این مته‌ها می‌توانند در مواد مختلفی مانند چوب، فلز و پلاستیک استفاده شوند.
دقت بالا: مته‌های خزینه معمولاً دارای دقت بالایی هستند و فرورفتگی‌های دقیق و هم‌مرکز ایجاد می‌کنند.

کاربرد مته خزینه

مته خزینه به عنوان یکی از پرکاربردترین ابزارهای فنی به شمار می‌ آید. به طور کلی مته خزینه یکی از انواع مته های پر کاربرد است که با نصب بر روی دریل ها مناسب مواردی مانند صنایع چوب و مهندسی می باشد و در این امور به خوبی عمل میکنند. برای بستن پیچ ها این مته بسیار کمک کرده و باعث سهولت، سرعت و افزایش آراستگی کار میگردد. مته‌های دریل که به منظور جداسازی یا اتصال به کار می‌روند، دارای ابعاد و شکل‌های مختلفی هستند. اگر به دنبال یکی از بهترین مته های خزینه برای استفاده در صنعت باشید، مته خزینه ولف گزینه‌ای مناسب می باشد.

اصولا پیچ‌ها جهت عملکرد و کارایی باید با سطح مورد نظر همسان و یک سطح باشند، در صورت عدم هماهنگی پیچ‌ها با سطح مورد نظر علاوه بر بروز مشکلات، آراستگی ظاهر خود را از دست می‌دهند. در صورتی که به صورت دستی و همراه زور پیچ‌ها را تراز کنید، جنس سطح مورد نظر را خراب خواهید کرد. و لازم به ذکر است، در صورتی که تراکم چوب مورد استفاده بالا باشد، نمی‌توان به صورت دستی پیچ را درون آن تراز کرد. برای بر طرف کردن این معضل می‌توانید از مته های خزینه و سوراخ راهنما استفاده کنید. با خزینه کردن این سوراخ، پیچ به صورت کامل روی کار قرار می‌گیرد و ظاهر و آراستگی خود را حفط میکند و زیبایی کار را افزایش می دهد. 

انواع مته خزینه

مته خزینه انواع مختلفی دارد، مته خزینه مدادی را می‌توان روی دریل‌های دستی و برقی سوار کرد. یکی از مزایای این مدل، خزینه کاری تا 3 میلی‌متر می باشد و همچنین سرعت بالای آن نسبت به نمونه‌های مشابه یک مزیت به شمار می‌رود. در این مدل کیفیت تیغه‌ها بسیار مورد بررسی قرار گرفته است و با استفاده در طولانی مدت نیز شکستگی و لب پر شدن برای آن رخ نمی‌دهد چرا که از فولاد آلیاژی با دوام و سخت کاری شده تهیه و تولید شده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *