مته مخروطی چیست؟ انواع مختلفی از مته‌های دریل در بازار موجود هستند که تمام آنها برای راحتی کار افراد ساخته شده اند و معمولاً از آن ها برای شکل‌دهی و سوراخ کاری‌های مختلف استفاده می‌شود. یکی از انواع این مته ها، مته کاجی یا مخروطی نام دارد. انواع مته مخروطی در سایزهای مختلف و گوناگون فوق العاده کاربردی محسوب می‌شوند.

کاربرد مته کاجی

اما کاربرد مته مخروطی چیست؟ معمولاً از مته کاجی جهت سوراخ کردن و گشاد کردن برخی از حفره‌ها که روی اجسام نازک وجود دارد و شامل ورق و پانل فلزی می‌شود استفاده خواهد شد. البته امکان استفاده از این مته روی چوب نیز برای افراد وجود دارد، اما فراموش نکنید که چوب مد نظر باید دارای مقاومت بالا به همراه ضخامت بسیار کم باشد. در حالت کلی ضخامت لازم برای ورق و قطعاتی که به کار گرفته می‌شود به هیچ عنوان نباید از 1.5 میلیمتر بالاتر برود.

انجام دریل کاری و ایجاد سوراخ‌های نسبتاً بزرگ بدون تعویض مته‌های مختلف و همچنین گشاد کردن برخی از سوراخ‌هایی که از قبل توسط دستگاه دیگری روی سطوح ایجاد شده است، گرفتن و حتی از بین بردن برخی از پلیسه‌های مربوط به لبه داخلی حفره و دیگر سوراخ‌هایی که توسط دریل ایجاد شده و در نهایت انجام سوراخکاری برای انواع مختلف پانل ورق و شیت فلزی کاربردهای مهم مته مخروطی یا کاجی می باشند.

روش کار با مته کاجی

پیش‌تر اشاره کردیم که منظور از مته مخروطی یا همان مته پله‌ ای چیست، این نوع مته شباهت زیادی به میوه درخت کاج دارد و علت نام‌گذاری آن نیز همین موضوع است. اما در رابطه با روش کار با آن باید بیان کنیم که تنها می‌توانید با فشار آوردن روی دریل خود باعث بیشتر شدن عرض سوراخ شوید. به همین دلیل وجود مته کاجی می‌تواند تاثیر بسیار زیاد و قابل توجهی روی افزایش سرعت کار شما به همراه داشته باشد. لبه‌های اضافی موجود باعث کاهش اصطکاک و در نهایت نیز باعث کاهش نیروی مدنظر جهت استفاده خواهد شد و این روش می‌تواند کمک کند تا با تمرکز بیشتری کار کنید.

یک سری شیارها نیز روی مته مخروطی یا همان کاجی وجود دارد که هدف از قرارگیری آنها هدایت براده‌های ناشی از سوراخ به بیرون است. این نکته را فراموش نکنید که در حین کار با این مدل مته باید در هر بازه زمانی کوتاه تمام براده‌ها و تراشه‌های موجود را از داخل سوراخ ایجاد شده به طور کامل خارج کنید. برای سوراخ‌کاری با مته کاجی، نیازی با ایجاد سوراخ سنبه یا راهنما نیست و می‌توان به‌سادگی و مستقیما برای ایجاد سوراخ، اقدام کرد. از این مته‌ها می‌توان علاوه‌بر دریل‌های برقی و شارژی، بر روی انواع فرز نیز استفاده کرد.

انواع مته کاجی

انواع مته کاجی

مته‌های مخروطی یا همان کاجی از نوع کلاسیک و دارای انواع مختلفی هستند و تفاوت آن ها به پله‌های موجود در روی آن ها ارتباط دارد. معمولاً تعداد پله‌های موجود روی مته باعث می‌شود که شما متوجه شوید کدام نوع برای سوراخکاری مد نظر مناسب است. این مته‌ها در سایزهای متفاوت تولید می‌شوند، از سایز 4 تا 12 میلی‌متر گرفته تا سایز 4 تا 40 میلی‌متر و موارد دیگر. مته های کاجی از حیث جنس نیز دسته‌بندی متفاوتی دارند.

مته کاجی آهن

مته کاجی آهن دارای جنس فولاد ضد زنگ است و همین ویژگی مهم و منحصر به فرد باعث شده تا میزان زنگ زدگی در این نوع مته به شدت کاهش پیدا کند. از کاربردهای مهم این نوع مته کاجی می‌توان به سوراخ کردن برخی از سطوح مختلف فلزی و استفاده در انگشترسازی اشاره کرد.

مته مخروطی کبالت

مته مخروطی از نوع کبالت با توجه به سختی و مقاومت فوق العاده بالایی که در برابر سایش از خود به اجرا می‌گذارد، به عنوان یکی از کاربردی‌ترین مته های مخروطی محسوب می‌شود. به کمک این نوع مته می‌توانید به راحتی مواد سختی همچون فولاد ضد زنگ، چدن و دیگر آلیاژ‌هایی که مقاومت بسیار بالایی دارند را سوراخ کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که مته مخلوطی کبالت دارد، این است که حتی در دمای بسیار بالا نیز می‌تواند سختی و تیزی خود را به بهترین نحو ممکن حفظ کند.

جمع بندی

با استفاده از انواع مختلف مته مخروطی می‌توانید باعث گشادتر شدن سوراخ ایجاد شده شوید. اما فراموش نکنید که باید تمام براده‌ها را به طور منظم از آن خارج کنید تا کار شما یک بازدهی مناسب داشته باشد. انتخاب مته مخروطی با سایز و جنس مناسب برای کاربرد مورد نظر نیز اهمیت زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *