مته برگی ابزاری است که از آن برای دریل کاری بر روی چوب استفاده می‌شود و در نجاری کاربرد فراوانی دارد. در نجاری، هر مته ‌ای جایگاه ویژه خود را دارد. هر کدام از این مته‌ ها ویژگی ‌های منحصر به فرد خود را دارند و کارایی‌ آن ها با یکدیگر متفاوت است. به مته برگی، مته چوب تخت نیز گفته می ‌شود؛ که یک مته با سر پهن و تخت شده و نوک تیز است. در این مقاله در مورد نحوه استفاده از مته برگی صحبت می کنیم.

ساختار مته برگی

ساختار مته برگی

مته برگی که نام دیگر آن مته تخت چوب است؛ دارای یک سر پهن لبه‌ دار و نوک تیز پیکانی و دنباله و میله فلزی است؛ که هر سه قسمت آن به شکل یکپارچه درست شده است. نوک این مته دارای یک وجه است و لبه‌ ای دو پله‌ ای و زاویه‌ دار دارد؛ که شیب و پله تا ناحیه پهن مته کشیده می‌ شود. نوک تیز مته، وسیله ‌ای برای نفوذ در چوب است؛ که سرعت کار را بیشتر می‌ کند. قسمت پدالی شکل مته برگی، پس از نوک تیز آن قرار می ‌گیرد که پهن است و پس از سوراخکاری اولیه، نوک به درون قطعه چوبی فرو می ‌رود و با توجه سایز مته، پهنای آن فرق می ‌کند. بخش سوم مته برگی، میله و دنباله یک پارچه فلزی می‌ باشد؛ که به شکل گرد یا شش ضلعی است و برای نصب بر روی سه نظام دریل برقی و شارژی و پیچ گوشتی مناسب است.

 کاربرد مته برگی

کاربرد این مته به گونه ‌ای است؛ که می ‌توان آن را بر روی دریل برقی استفاده کرد. همچنین می ‌توان از آن در دریل شارژی هم استفاده نمود. این مته می ‌تواند سوراخی عمیق و استوانه ‌ای شکل داخل چوب به وجود آورد. در زمان استفاده از این مته معمولا پشت قطعه کار برآمدگی ایجاد می‌ شود. بنابراین اگر می‌ خواهید سوراخی صاف و مسطح ایجاد کنید، نحوه استفاده از مته برگی برای این کار مناسب نیست. از این مته، در لوله کشی و سیم کشی هم استفاده می ‌شود.

 جنس مته برگی

جنس مته برگی مثل همه مته‌ های چوب، از فلز و ترکیبی از فولاد با روکش‌های متنوع است. این مته مانند مته کاری یا مته مارپیچ، از جنس فولاد ساده یا تندبر و یا ترکیب کربن استیل درست می ‌شود. همچنین روکش آن هم از بلک اکساید وروکش نقره‌ ای کروم و اکسید طلایی و تیتانیوم است. هر کدام از این جنس ‌ها و روکش ‌ها برای کارهای مختلفی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. برای چوب‌ ها و اجسامی که ضخامت زیادی دارند و بافت آن ها بیشتر و جنس آن ها سخت ‌تر است، معمولاً مته برگی فولادی تندبر با روکش تیتانیوم استفاده می ‌شود.

سایزبندی مته برگی

سایز این مته بر اساس مقدار پهنای قسمت برگی شکل آن یا قسمت تخت آن شناسایی می‌ گردد. در واقع سایز مته برقی، همان قطری است که قسمت فلت مته به شکل گرد ایجاد می‌ کند. در بازار سایز این مته بین ۶ میلیمتر تا ۵۰ میلیمتر است. سایز این مته در مقایسه با نوع مارپیچی و معمولی و گازور، گسترده ‌تر است و در مقابل مته گردبر چوب، محدودیت بیشتری دارد.

سایزبندی مته برگی

🔹همچنین ببینید: مته برگی ولف

نحوه استفاده از مته برگی

کار با مته برگی سخت نیست؛ اما قبل از استفاده از آن باید نحوه استفاده از مته برگی را بدانید؛ تا بتوانید به راحتی از این مته استفاده کنید.

  1. هنگام کار با این وسیله، نخست باید نقطه شروع سوراخ معلوم و علامت زده شود. قبل از انجام این کار، می ‌توانید به وسیله مارکر یا سمبه راهنما این کار را انجام دهید.
  2. یکی از مهمترین نکته ‌ها در هنگام استفاده از این مته این است که باید بر روی سطح چوب، به صورت عمود و قائم قرار بگیرد. اگر این مته به صورت کج و مورب بر روی چوب قرار بگیرد، امکان صدمه به دستگاه و یا کاربر وجود دارد.
  3. بهتر است در هنگام کار با این مته نوک پیکانی آن بر روی چوب قرار گیرد و برشکاری با سرعت پایین، اما دقت بیشتر انجام شود.
  4. بهتر است در هنگام سوراخ زنی، با عجله این کار را انجام ندهید؛ تا نوک پیکانی مته بتواند به خوبی سوراخ راهنما را در قطعه به وجود آورد.
  5. زمانی که قسمت فلت و لبه‌ های تیز به قطعه کار رسید، سرعت چرخش را زیاد کنید و با تمرکز بیشتر و تسلط زیاد بر روی دستگاه دریل و قطعه، هدایت مته را در داخل سوراخ زده شده به دست گیرید.
  6. مته برگی خود به خود باعث ایجاد پلیسه نسبتاً زیادی می‌ شود؛ به همین خاطر برای ایجاد یک سوراخ مناسب باید دقت کامل داشته باشید.
  7. از مشکلات رایج در زمان کار با مته برگی برجسته شدن پشت قطعه چوب است؛ برای اینکه این مشکل به وجود نیاید، قسمتی از سوراخ را از یک سمت و قسمت دیگر را از پشت و سمت دیگر انجام می‌ دهند.

 جمع ‌بندی

نحوه استفاده از مته برگی چندان دشوار نیست و می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. در هنگام کار با این مته در نظر داشته باشید که نخست مرکز سوراخ مدنظر خود را علامت بگذارید. تنوع این مته چندان زیاد نیست؛ بنابراین می‌ توانید نهایتاً سوراخی به قطر ۳۸ میلیمتر به وجود آورید. قیمت این مته مناسب است و می ‌توانید در اسرع وقت برای خرید آن اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *