دسته‌بندی نشده

تفاوت مته HSS و TCT چیست؟

تفاوت مته HSS و TCT چیست؟

معمولا این سوال که تفاوت مته HSS و TCT چیست به دلیل تنوع بالایی که در انواع مته وجود دارد، پیش می آید. با توجه به گسترش استفاده از انواع مته در بخش های مختلف صنعتی، شاهد گسترش تولید آن در انواع و اقسام مختلف هستیم. از همین رو، گاهی مصرف کنندگان این ابزار در خرید خود ممکن است دچار اشتباه شوند. برای این که بتوان از هر مته در کاربرد ویژه خود استفاده کرد، لازم است با انواع آن و تفاوت هایی که در رابطه با ساختار و عملکرد آن ها وجود دارد، آشنا شد.

 برای مثال برای آشنایی با تفاوت مته HSS و TCT در قدم اول لازم است به معرفی هر یک از این مته ها بپردازیم. این دو مته هر دو از گروه مته های گردبر می باشند. از این نوع مته ها برای ایجاد سوراخ در اندازه های مختلف بر روی مواد سخت مانند فولاد استفاده می کنند.

مته HSS:

این نوع مته برای اولین بار در سال 1970 ساخته شد. از این مته برای بالا بردن سرعت سوراخ کاری در صنایع فولادی استفاده می کنند. اندازه سوراخ هایی که با استفاده از مته HSS می توان ایجاد کرد، از 25 میلی متر آغاز شده و به 50 میلی متر ختم می شود. اگر در ساخت این نوع مته ها از نوع خاصی از فولاد با نام Turbo استفاده شود، قطعا سرعت آن به صورت چشمگیری افزایش می یابد.

مته TCT:

این نوع مته در مواقعی که نیاز به ایجاد سوراخ به صورت پشت سر هم باشد، گزینه ی مناسبی است. از این مته برای ایجاد سوراخ بر روی ورق هایی از جنس استیل که ضخامت بالایی دارند، استفاده می کنند. از ویژگی های منحصر به فرد این نوع مته ها می توان به کیفیت و مقاومت بالای آن اشاره کرد. 

بررسی تفاوت مته HSS و TCT

با توجه به ویژگی هایی که در رابطه با مته های HSS وTCT بیان شد، می توان به وجود تفاوت هایی در بین آن ها پی برد. در بررسی تفاوت مته HSS وTCTمواردی که بیان خواهد شد می توانند کمک کننده باشند.

1- این دو مته در سرعت ایجاد سوراخ، عملکرد متفاوتی دارند. به طوری که مته TCT سرعت بیشتری در ایجاد سوراخ دارد و به همین دلیل در صنعت فولاد از آن بیشتر از مته های HSS استفاده می شود.

2- کیفیت یکی دیگر از تفاوت های بیان شده در این رابطه است. مته های TCT به مراتب سوراخ هایی با کیفیت بیشتر نسبت به مته های HSS تولید می کنند. بنابراین در صنایعی که نیاز به دقت بیشتری باشد، این گزینه مناسب تر خواهد بود.

3- مورد دیگری که در تفاوت مته HSS وTCT باید به آن اشاره کرد، میزان تیزی مته ها می باشد. از این نظر مته HSS بسیار تیزتر از مته های TCT می باشد. از همین رو سوراخ های حاصل توسط این مته تمیزتر و صاف تر می باشد.

4- قیمت مته ها یکی دیگر از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. گاهی بحث قیمت ها بر نوع عملکرد پیشی می گیرد. در این صورت باید بگوییم که قیمت مته های HSS  پایین تر از مته های TCT است. بنابراین اگر به دنبال مته ای با قیمت مناسب هستید، این مورد مناسب تر است.

5- طول عمر مته ها نیز همواره باید مورد توجه قرار گیرد. در رابطه با تفاوت مته HSS وTCT باید گفت که مته های tct طول عمر بیشتری نسبت به مته های HSS دارند. به طوری که طول عمر آن را می توان چیزی در حدود 6 ماه تا چند سال تخمین زد. به طور کلی، طول عمر مته ها با نوع استفاده از آن  رابطه مستقیمی دارد.

کدام یک مناسب تر است؟

با توجه به مواردی که در رابطه با تفاوت مته HSS وTCT بیان شد، معمولا این سوال برای برخی افراد به وجود می آید که کدام گزینه بهتر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نمی توان یک جواب کلی در این رابطه بیان کرد. شاید بهتر باشد این گونه بگوییم که از نظر ما مته مناسب، مته ای است که متناسب با نیاز شما باشد.

در واقع، برای شناخت مته مناسب لازم است در قدم اول به بررسی نیاز خود بپردازید. به عبارت دیگر، لازم است مشخص نمایید که چه توقعی از عملکرد مته دارید تا از این طریق بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید. با توجه به این که این دو مته از لحاظ کیفیت، سرعت، قیمت، میزان برندگی، اندازه ایجاد سوراخ و … متفاوت می باشند، لازم است قبل از انتخاب تک تک موارد را بررسی کرده و گزینه ی مناسب را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *